Skip to content ↓

Staff List

May 2024

Name

Role

Site

Senior Leadership Team: (SLT)    

Andy Stuart

Headteacher (SLT)

KS3/KS4

Michael McDermott Deputy Headteacher (SLT)
Outreach Line Manager
KS3

Nicky Traynor

Deputy Headteacher (SLT)

Staff Mental Health Lead 

KS4

Lisa Demetri Assistant Headteacher (SLT) KS3/KS4

Linda Hayden

School Business Manager (SLT)

KS3

     
SUPPORT STAFF:    

Lisa Brooks

Teaching Assistant

KS4

Michelle Burdett-Coutts

Teaching Assistant

KS4

Callie Cuffy

Youth Worker

KS4

Keren Davis  Maths Tutor KS4

Julie Dellar

Teaching Assistant

KS4

Heather Dunne

HR Manager
PA to Headteacher
Recruitment Lead

KS3/KS4

Tracy Fowler Teaching Assistant  KS4
Leah Fraser Teaching Assistant  KS3
Madeline Genovese Teaching Assistant  KS3
Caroline Graves School Business Administrator KS3
Linda Hewitt Teaching Assistant  KS4
Tracey Hicks Teaching Assistant KS4
Amy Kelly Family Worker
KS4 Mental Health Lead
KS4
Susan Latham Administrator KS4
Jenny Leo KS4 Art Lead KS4
Sophie Lyons  Teaching Assistant KS3

Sharon Mallison

Finance Administrator

KS3

Lucie Melton 

Business Administration Apprentice and Pupil Transport

KS4 & Phoenix Centre

Laura Poole

Exams Officer / Admin 

KS4

Colleen Osborn Work Experience & Careers Co-ordinator KS4

Jackie Robertson

Baseline and Exams Access Arrangements Accessor

KS4/KS3

PREMISES STAFF:    
Angelo Panayiotou Facilities Manager  KS3/KS4
Sue Myson Domestic Operative KS3 & Phoenix Centre
Marion West Domestic Operative KS3
     
TEACHING STAFF:    
Heidi Barrett KS3 English Teacher  KS3
Carolyn Bolger

KS4 SENCO

Autism Lead

Teacher - Business Studies & English
Specialist Dyslexia Teacher

Exams Access Arrangements Accessor

KS4
James Brewster IT Manager
ICT Lead
KS3/KS4
Natalie Cini Teacher - Food Technology and Art KS3/KS4
Sarah Crossley Teacher - Maths KS4

Simon Dent

Teacher – PE,

Whole School PE Lead,
Sports Leaders & Prince's Trust, First Aid Trainer

Duke of Edinburgh Leader

KS4

Natasha Eagling

Teacher – Fitness Instruction, PE & YHC.  Leader for Rivers Ambassadors. 

KS3/KS4

Joshua Hewitt Teacher - PE KS3/KS4
Shirley Howells Support Teacher KS4
Andrea Millard  KS3 Teacher & SENCO KS3
Lizzie Newman Teacher - Maths  KS4

Carmita Pinks

Teacher - Science

KS4

Lorraine Sands

Teacher - Food Technology

KS4

Frazer Smith Teacher - Maths, Science, PE, Geography, Technology KS3

Melanie Watson

Madeleine Webb

Teacher – MFL & English

KS3 Science Teacher

Maths Tutor

KS4

KS3

KS4

Clair Wheeler

Teacher – English

KS4/KS3

Lynn Williams

Support Teacher

KS3/KS4

     
SECONDARY OUTREACH STAFF:    

Kate Goodwin

Secondary Outreach and Reintegration Manager

KS4

Natasha Eagling  Secondary Outreach Teacher  KS4

Donna Coats

Secondary Outreach and Learning Support Worker KS4
Joanne Griffith  Secondary Outreach and Learning Support Worker KS4

Daren Peary

Secondary Outreach and Learning Support Worker

KS4

Michelle Tate

Secondary Outreach and Learning Support Worker

Online Learning Coordinator 

KS4

PRIMARY OUTREACH STAFF:    

Jackie Richardson

DSPL4 Primary Outreach Manager 

KS4

Holly Howard  DSPL4 Primary Outreach Worker  KS4

Gabriella Ricotta

DSPL4 Primary outreach Worker 

KS4

Karen Bent

DSPL3 Primary Outreach Manager

KS3

Jackie Richardson DSPL3 Primary Outreach Teacher  KS3

Lauren Ward

DSPL3 Primary Outreach Teacher KS3

Laura Hutchings

DSPL3 Primary Outreach Teacher

KS3

Ershen Mehmet

Senior DSPL3 Primary Outreach Caseworker

KS3

Rebecca King  DSPL3 Primary Outreach Caseworker KS3

Nikki Smith

DSPL3 Primary Outreach Caseworker

KS3
Syreeta Oakes DSPL3 Family Support Worker        KS3
Phoenix Centre Primary Support Base
Annie Swan Phoenix Centre Lead  Phoenix Centre
Felicity Skinner Phoenix Centre Teacher  Phoenix Centre
Daisy Loveday  Higher Level Teaching Assistant Phoenix Centre
Nicky Bonsignore Support Worker Phoenix Centre
Sheibheal Connolly Support Worker Phoenix Centre
Nicola Harmel Support Worker Phoenix Centre
Nikki Loveday  Support Worker Phoenix Centre