Skip to content ↓

Rivers Education
Support Centre

Staff List

September 2019

Name

Role

Site

Andy Stuart

Headteacher

KS3/KS4

     

Linda Hayden

Business Manager

KS3

Heather Dunne

PA to Headteacher

Recruitment

Clerk to Management Committee

KS3/KS4

Sharon Mallison

Finance Administrator

KS3

Caroline Graves

Receptionist / Admin

KS3

Verity Borchard

Admin Support

KS3/KS4

Laura Poole

Exams Officer / Admin 

KS4

Jill Asker

Admin

KS4

Susan Latham

Admin

KS4

     

Nichola Mansfield

Deputy Headteacher

DSPL3 Primary Outreach Line Manager

KS4

Madeleine Harding

Assistant Headteacher,

Senior Teacher - Maths

KS4

Lisa Brooks

Teaching Assistant

KS4

Michelle Burdett-Coutts

Teaching Assistant

KS4

Julie Dellar

Teaching Assistant

KS4

Jackie Robertson

Teaching Assistant

Baseline Assessor

KS4/KS3

Amy Kelly

Family Reintegration Worker

Mental Health Lead

KS4

James Brewster

IT Network Manager

ICT Teacher

KS3/KS4

KS4

Callie Cuffy

Youth Worker

KS4

Anita Cross

Site Manager

KS4

Ronya Davolls

Teacher - Maths

KS3/KS4

Simon Dent

Teacher – PE, Fitness Instruction, Public Servcies

Sports Leaders & Prince's Trust, First Aid Trainer

KS3/KS4

Carolyn Dumelow

Teacher - Business Studies & English

EHCP Co-ordinator for KS4

Specialist Dyslexia Teacher

KS4

Emma Ghafur

Arts Award Adviser - 'Active Arts'  

KS3/KS4

Ros Greenley  Domestic Operative  KS4

Linda Hewitt

Teacher - Hair & Beauty

KS4

Jennifer Leo

Teacher - Art

KS3/KS4

Colleen Osborn

Work Experience & Careers Co-ordinator

KS4

Carmita Pinks

Teacher - Science

KS4

Howard Ricketts

Home - School Liaison 

Outdoor / Adventure Education Coordinator

K3/KS4

Lorraine Sands

Teacher - Food Technology

KS4

Nicky Traynor

Teacher - PE

Duke of Edinburgh Leader

KS3/KS4

Melanie Watson

Teacher – MFL & English

KS3/KS4

Clair Wheeler

Teacher – English

KS4/KS3

Lynn Williams

Support Teacher

KS3/KS4

     

Michael McDermott

Deputy Headteacher

Secondary Outreach Line Manager

KS3

Elizabeth Laird

Senior Teacher - English

KS3

Tracey Hicks

Teaching Assistant

KS3

Sybil Button

Teaching Assistant

KS3

Madeline Genovese

Teaching Assistant

KS3

Angie Collins

Teaching Assistant

KS3

Charlotte Saggers

Family Reintegration Worker

Deputy Mental Health Lead

KS3

Sarah Crossley

Teacher - Art & Food Technology, Maths & YHC

KS3/KS4

Frazer Smith

Teacher - Maths, Science, PE, Geography, Technology

KS3/KS4

Clare Millhouse

Teacher – PE, RE & Citizenship

EHCP Co-Ordinator for KS3

Mental Health Lead

KS3

Susan Myson

Domestic Operative

KS3

Marion West

Domestic Operative

KS3

Kate Goodwin

Secondary Outreach Manager

Off-site Placement Co-ordinator

KS4

Angela Chinnici

Secondary Outreach

KS4

Jackie Cole

Secondary Outreach

Baseline Assessor

KS4

Natasha Eagling

Teacher - Secondary Outreach,

YHC and Family Support 

KS4

Daren Peary

Secondary Outreach Worker

KS4

Michelle Tate

Secondary Outreach Worker

KS4

Georgia Willsmore

Secondary Outreach Worker

KS4

Gaynor Tregidgo

DSPL4 Primary Outreach Manager

KS4

Loraine Quinn

DSPL4 Primary outreach Worker 

KS4

Donna Coats DSPL4 Primary Outreach Worker  KS4

Jackie Richardson

DSPL3 Primary Outreach Teacher

KS3

Karen Bent

DSPL3 Primary Outreach Co-ordinator

KS3

Leah Cooper

DSPL3 Primary Outreach Teacher

KS3

Kerry Joyce

DSPL3 Primary Outreach Worker

KS3

Laura Hutchings

DSPL3 Primary Outreach Worker

KS3

Michelle Wheeldon

DSPL3 Primary Outreach Worker

KS3

Hayley Pettitt

DSPL3 Primary Outreach Worker

KS3