Skip to content ↓

Rivers Education Support Centre

September 2022

Name

Role

Site

Senior Leadership Team: (SLT)    

Andy Stuart

Headteacher (SLT)

KS3/KS4

Michael McDermott Deputy Headteacher (SLT)
Secondary Outreach Line Manager
KS3

Nicky Traynor

Deputy Headteacher (SLT)

Staff Mental Health Lead 

KS4

Lisa Demetri Assistant Headteacher (SLT) KS3/KS4

Linda Hayden

School Business Manager (SLT)

KS3

     
SUPPORT STAFF:    

Lisa Brooks

Teaching Assistant

KS4

Michelle Burdett-Coutts

Teaching Assistant

KS4

Callie Cuffy

Youth Worker

KS4

Keren Davis  Maths Tutor KS4

Julie Dellar

Teaching Assistant

KS4

Heather Dunne

PA to Headteacher
Staff Recruitment / Training
Clerk to Management Committee

KS3/KS4

Leah Fraser Teaching Assistant  KS3
Madeline Genovese Teaching Assistant  KS3
Caroline Graves School Business Administrator KS3
Linda Hewitt Teaching Assistant  KS4
Tracey Hicks Teaching Assistant KS4
Amy Kelly Family Worker
KS4 Mental Health Lead
KS4
Susan Latham Administrator KS4
Jenny Leo Teaching Assistant - Art Lead KS4

Sharon Mallison

Finance Administrator

KS3

Laura Poole

Exams Officer / Admin 

KS4

Colleen Osborn Work Experience & Careers Co-ordinator KS4
Howard Ricketts Home - School Liaison 
Pupil Transport 
KS3/KS4

Jackie Robertson

Baseline and Exams Access Arrangements Accessor

KS4/KS3

Charlotte Saggers 

Family Support Worker 

Deputy Mental Health Lead

KS3

KS3

     
PREMISES STAFF:    
Angelo Panayiotou Facilities Manager  KS3/KS4

Anita Cross

Site Manager

KS4

Ros Greenly  Domestic Operative KS4
Sue Myson Domestic Operative KS3/KS4
Marion West Domestic Operative KS3
     
TEACHING STAFF:    
Carolyn Bolger

KS4 SENCO. 

Autism Lead

Teacher - Business Studies & English
Specialist Dyslexia Teacher

Exams Access Arrangements Accessor

KS4
James Brewster IT Network Manager
ICT Teacher
KS3/KS4
Natalie Cini Teacher - Food Technology and Art KS3/KS4
Sarah Crossley Teacher - Maths KS4

Simon Dent

Teacher – PE, Fitness Instruction, Public Services,
Sports Leaders & Prince's Trust, First Aid Trainer

Duke of Edinburgh Leader

KS4

Natasha Eagling

Teacher – Fitness Instruction, PE & YHC.  Leader for Rivers Ambassadors. 

KS3/KS4

Catherine Gilbert  Teacher - English KS3
Lizzie Newman Teacher - Maths  KS4

Clare Millhouse

KS3 SENCO.  Teacher – Humanities and PRE (Philosophy, Religion & Ethics)

Mental Health Lead for KS3

KS3

Carmita Pinks

Teacher - Science

KS4

Lorraine Sands

Teacher - Food Technology

KS4

Frazer Smith Teacher - Maths, Science, PE, Geography, Technology KS3

Melanie Watson

Teacher – MFL & English

Exams Coordinator

KS4

Clair Wheeler

Teacher – English

KS4/KS3

Lynn Williams

Support Teacher

KS3/KS4

     
SECONDARY OUTREACH STAFF:    

Kate Goodwin

Secondary Outreach Manager
Off-site Placement Co-ordinator

KS4

Angela Chinnici

Secondary Outreach

KS4

Natasha Eagling  Secondary Outreach Teacher  KS4

Kate James

Secondary Outreach

English 

KS4

KS3

Gemma Johnson  Secondary Outreach KS4

Daren Peary

Secondary Outreach Worker

KS4

Michelle Tate

Secondary Outreach Worker

Online Learning Coordinator 

KS4

PRIMARY OUTREACH STAFF:    

Jackie Richardson

DSPL4 Primary Outreach Manager 

KS4

Donna Coats DSPL4 Primary Outreach Worker  KS4

Loraine Quinn

DSPL4 Primary outreach Worker 

KS4

Karen Bent

DSPL3 Primary Outreach Teacher and Manager

KS3

Jackie Richardson DSPL3 Primary Outreach Teacher  KS3
Daniel Ricketts  DSPL3 Primary Outreach Teacher KS3
Lauren Ward DSPL3 Primary Outreach Teacher KS3
Natasha Harvey  DSPL3 Primary Outreach Worker KS3

Ershen Mehmet

Senior DSPL3 Primary Outreach Caseworker

KS3

Charlotte Saggers  DSPL3 Primary Outreach Worker KS3
Claudine Tavner  DSPL3 Primary Outreach Worker KS3

Michelle Wheeldon

DSPL3 Primary Outreach Worker

KS3

     
Phoenix Centre Primary Support Base
Sue Camp  Phoenix Centre Lead  KS4
Felicity Skinner Phoenix Centre Teacher  KS4
Nicky Bonsignore Support Worker KS4
Sheibheal Connolly Support Worker KS4
Nicola Harmel Support Worker KS4
Lisa Lee Square 1 Support Worker KS4